Лична имуществена Отговорност за Фирмени задължения

Кадастра > Публикации > Правни > Лична имуществена Отговорност за Фирмени задължения
revizionen akt

Рисковете от Лична отговорност за Дълговете на Фирмата

Лична имуществена отговорност на Управителя и/или Съдружниците за задълженията на Фирмата по чл. 19 от ДОПК

Член 19 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) въвежда лична имуществена отговорност на управителя и/или съдружника в дружества с ограничена отговорност (ЕООД/ООД), както и други капиталови дружества, за техните данъчни и осигурителни задължения.

Това означава, че физическото лице, което изпълнява ролята на управител или е собственик на дружеството, носи отговорност за дълговете на фирмата с личното си имущество в определени случаи, изрично посочени в закона.

Отговорност на Управители и Съдружници

Личната отговорност възниква в случаите, когато съдружник или управител недобросъвестно извършва плащания от имуществото на дружеството, които представляват скрито разпределение на печалба или дивидент, или когато прехвърля имущество на фирмата безвъзмездно или на непазарни цени, като тези действия водят до намаляване на активите на дружеството и затрудняват изплащането на публичните задължения.

При такива обстоятелства физическото лице може да бъде задължено да покрие дълговете до стойността на извършените плащания или намалената стойност на активите на дружеството.

Важно е да се подчертае, че отговорността по член 19 от ДОПК обхваща задължения, които са установени чрез ревизионен акт или декларирани от самата фирма за периода, в който лицето е било управител, съдружник или едноличен собственик на капитала. Дори и лицето вече да не притежава дружеството, то може да бъде държано отговорно за задълженията, възникнали по време на управлението му.

Втората хипотеза за възникване на лична отговорност е налице, когато съдружникът или едноличният собственик на капитала недобросъвестно прехвърли дяловете на дружеството на трето лице след започването на проверка или ревизия на дружеството.

В практиката често се наблюдава ситуация, при която фирма, поради финансови затруднения, не може да изпълнява задълженията си към държавата или доставчиците си. В такива случаи често възниква идеята фирмата да бъде прехвърлена на друго физическо лице с цел да се избегне отговорността, но това не винаги е решение, което освобождава управителя или съдружника от задълженията им по закона. Моля, въздържайте се от подобни действия!

Какво трябва да знаят Управителите и Съдружниците

Възможно е да разрешите въпросите си с доставчици, но това няма да реши задълженията Ви към НАП. Напротив, по този начин рискувате като физическо лице да получите Ревизионен акт по чл. 19 от ДОПК.

Както бе споменато по-горе, отговорността по този член обхваща периода, в който сте били управител или съдружник на дружеството, независимо че вече не заемате тази позиция.

Важно е също да знаете, че Търговският закон предвижда законна процедура за справяне със ситуация, в която дружеството не може да изпълнява своите задължения. Тази процедура е обявяването на дружеството в Несъстоятелност, а не прехвърляне на фирмата.

Имате допълнителни Въпроси?

Не се колебайте да ни се обадите!