Сдружение с нестопанска цел
В Сдружения с нестопанска цел се обединяват граждани и организации, които желаят да работят за благото на обществото. Сдруженията с нестопанска цел играят важна роля в областта на социалната сфера, културата, спорта, околната среда и много други.
Техни членове могат да бъдат български и чуждестранни юридически и физически лица (дееспособни).
Характерна особеност на Сдружението е, че то Не преследва стопански цели. Това не означава, че на Сдруженията с нестопанска цел е изцяло забранено да развиват търговска дейност. Тя е допустима, но само ако е свързана с предмета на основната дейност, за която са регистрирани и като използват прихода за постигане на определените в устава цели.
Стопанската дейност, която ще извършва сдружението, е необходимо да бъде определена в устава и извършването й се подчинява на реда и условията, определени в законите, регулиращи съответния вид стопанска дейност.
Сдружение с нестопанска цел в обществена полза
Сдруженията могат свободно да определят целите си и да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза.
Според определените цели и извършваната дейност, те се разделят на такива за осъществяване на дейност в обществена полза и за осъществяване на дейност в частна полза.
Определянето за осъществяване на дейност в обществена полза е неотменяемо след вписването на това обстоятелство в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел.
Сдружението с нестопанска цел, определено за осъществяване на общественополезна дейност, не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.
Сдруженията, определени за извършване на общественополезна дейност, разходват имуществото си за:
- развитието и утвърждаването на гражданското общество и доброто управление;
- развитието и утвърждаването на духовните ценности, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите или физическата култура;
- подкрепа за деца, за хора с увреждания и за лица и общности в риск от социално изключване;
- защитата на човешките права или на околната среда;
Сдруженията с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност има колективен върховен орган и управителен орган.
Общото събрание на членовете е колективния върховен орган на Сдружението с нестопанска цел за общественополезна дейност.
Управителният орган може да бъде колективен (управителен съвет) или индивидуален (управител, председател).
Сдруженията, регистрирани в обществена полза следва да са учредени от най-малко 7 дееспособни физически лица или 3 юридически лица.
Годишните финансови отчети на Сдруженията с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност, подлежат на независим финансов одит.
Всяка година управителният орган на Сдружението с нестопанска цел изготвя годишно – отчетен доклад за общественополезната дейност.
Годишният доклад за дейността и годишния финансов отчет на Сдруженията с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност следва да се заявят за обявяване в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, до 30 септември на годината, следваща годината, за която се отнасят.
Регистрация на Сдружение с нестопанска цел
Процеса на регистрация на Сдружение с нестопанска цел в България и основните стъпки, които трябва да последват:
Име за сдружението
Съставяне на Устав на сдружението
Учредително събрание
Регистрация на Сдружението
Съдействие за регистрация на Сдружение с нестопанска цел
Разбираме, че регистрацията на Сдружение с нестопанска цел може да бъде трудна и объркваща задача. Ние сме тук, за да Ви помогнем и направим този процес по-лесен.
Нашата услуга за съдействие при регистрацията на сдружение с нестопанска цел в България Ви предлага следните предимства:
📌 Експертно съдействие: Нашите експерти познават всички нюанси на процеса на регистрация и ще Ви насочат през всички стъпки;
📌 Подготовка на необходимите документи: Ще ви помогнем да изготвите устава и всички необходими документи, според изискванията на закона;
📌 Подаване на заявление: Ще се погрижим за правилното попълване и подаване на заявлението в Агенцията по вписванията, без главоболие и загубено време;
📌 Оптимизация на разходите: Ние ще ви консултираме как да оптимизирате разходите и да използвате наличните финансови ресурси по най-ефективния начин;
📌 Специфично съдействие: Всеки проект е уникален, затова нашите услуги са персонализирани спрямо вашите нужди и цели.
Ние сме тук, за да Ви подкрепим в целия процес и да направим Вашата мисия по-лесна и успешна. Свържете се с нас за съдействие при регистрацията на Вашето сдружение!
Попитайте за Конкретна Цена
Изпратете ни запитване за Цена на услугата.